Sallama Pirinç Pilavı

Anasayfa » Davet Yemekleri » Sallama Pirinç Pilavı

Eklenme Tarihi : 01.05.2015  |   Okunma : 548  |   Yorum : 1

Evet Sallama Pirinç Pilavı neden derseniz tarifin anlatımını okuyun anlayacaksınız. :)

TARİFİN MALZEMELERİ

1 Kilo Pilavlık Baldo Pirinç

Yarım Kilo Tereyağı

Tuz

TARİFİN HAZIRLANIŞI

Pirinç Pilavımız için ilk öncelik pirinçleri iyce yıkayıp suyun rengi açıldımı ılık suda bi 20dk kadar bekletiyoruz. Pilav tenceremizi ocağa koyup içine tereyağını ekliyor ve erimesini sağladıktan sonra içine 1 kilo baldo pirinç için eğer trakya baldo en ürüsü ise bir kiloya bir buçuk litreden 1 su bardağı daha fazla su alıyor normal baldo ise bir buçuk litre su yanlız su kaynamış yani ocağın diğer gözünde yada ketılda kaynıyor iden içine aktarın tuzunuzuda ekleyin fokur fokur kaynadığını görün süzdüğünüz pilavlık pirincinizi içine aktarın bir iki karıştırıp kapağını kapatın 5/6 dk sonra yüksek ateşten kısık ateşe alın ocağınızı ve yaklaşık 15/20dk sonra kapağı hafif aralayıp suyunu çekmiş mi kaşık ucu ile kontrol edin. çemişse eğer üzerine bir kaşık tereyapı ekletin bi riki parça reyhan yaprağı atın kapak kapalı vaziyette dinlenmesi için kenara koyun.
Bu şekilde  yirmi dk kadar bekledikten sonra açıp reyhanları alın sütünden ve ( tatlı spatulası veya kevigir ) ile taneleri ezmezden karıştırın ve sıcak sıcak servis edin.
Bu pilav her yemekte gider nohut haşlayıp eklerseniz lokantalardaki nohutlu pilav olur patlıcanlı yemeğin yanında kuru fasulyenin yanında ve özel günlerde et kavurmanın yanında iyi gider.

Lokantada biz çabuk ve kavurması zor olan 10 kilonun üzerinde pirinçler davetler vs için  tanelerinde daha iri olması ve zamandan kazanmak için bu plavı yapar kendi aramızdada sallama pilav derdik...

Benim nacizane tavsiyem evinizde lokanta usulü bi gün geçirmek istiyorsanız Şakşuka Tarifi'ne ve İspir Kuru Fasulye Tarifleri'ne bakıp yanında bu pilav ile güzel bir akşam yemeği hazırlaya bilirsiniz...

Resim 1

AYNI KATAGORİDEKİ DİĞER TARİFLER

Buradaki Tariflerede Bakın Bunlarda Çok Güzeldir

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

[…] Bunun yanında bi pilav iyi gider dimi ama buyrun tam bu yemeğe layık lokanta usulu sallama pilav umarım […]