Lokanta Usulü Şakşuka Tarifi

Anasayfa » Davet Yemekleri » Lokanta Usulü Şakşuka Tarifi

Eklenme Tarihi : 01.05.2015  |   Okunma : 11.925  |   Yorum : 1

Eskiden bir lokantamız vardı ve en çok sevilen yemek şakşuka tarifi idi. Sizlere lokantada nasıl yapılır onu anlatmak istiyorum.Bunu bizim lokantada yapan ustamız kulakları çınlasın 5 yıldızlı otellerde aşçılık yapmış ve mutfak bilgisi artık kendi boyunu aşmıştı.Döner takarken ayağının altına 2 su kasası koyardı ama onun yaptığı yemekleri esnaf bir bakışta tanır kuruğa girerdi.

TARİFİN MALZEMELERİ

1 Kilo Dana Tranç Et

1 Kilo Patlıcan

1 Kilo Kabak

1 Kilo Patates

Yarım Kilo Krımızı Biber

Yarım Kilo Siviri Biber

Tuz , Kekik, Kara Biber

Süt (Eti Terbiye İçin)

TARİFİN HAZIRLANIŞI

 

Şakşuka'nın Tarifi'ne başlarken bir kilo dana tranc tan kuşbaşı yaptırdığımız etmizi bir gece önceden süte yatırıyoruz ve içine karabiber tuz ve kekik birazda zetin yağı koyduktan sonra dolaba bırakıp dinlendiriyoruz.

Etimizi çıkarıp süzgeçte süzdükten sonra bi tencereye tereyağımızı koyup içine pazatesleri felan doğradığımız boyda sağan doğrayıp kavurmaya başlıyoruz sonra etleri atıp tuz ekliyoruz ve bi 10 dk kavurduktan sonra kapağını kapatıyoruz bi 20 dk kadar kaldımı et sulanıp pişmeye başlar etleri konrol edin suyunu çekmişse salçanızı ekleyin ve bi kaç kesz karıştırıp salça yağını salınca kaynar su ekleyin 1 litre kadar kağaı kapatın altın kısın bi 15 dk öyle pişsin.

Malzemelerimizi Güzelce yıkadıktan sonra , Patlıcan , kabak ve patatesleri kare olcak şekilde çok küçük değil doğruyoruz. Sonra  kırmız biber ve yeşil biberleride doğruyoruz aynı orantıda bunların hepsini ayrı kaplarda bekletiyoruz bir tek patlıcanları tuzlu su yapıp ılık onun içinde bekletiyoruz.
Kızarma tenceremize veya ne kullanıyorsanız patlıcanı, kabağı , patatesi , biberleri güzelce yakmadan kızarttıktan sonra ,  Genişce bir fırın tepsisine patlıcan, kabak ve patatesleri karışık bir şekilde diziyoruz üzerine biberlerden biraz serpip onun üstüne pişmiş olan etlerimzi suyu ile birlikte gezdirerek yayıyoruz et bi yerde kalmasın bi kaşık yardımı ile tepsiye eşit şekilde dağıtın.

Sonra kalan biberleri üzerine serpiştirip onun ütüne birazda kekik serpip süslemek için tepesinede dilimli domates ve sivri biber dizip açıkta beklettiğimiz sıcak fırınımıza sürüyoruz. bi 15/20 dk kadar kaldımı suyu özleşir ve üstündeki malzemeler kızarır .

Not: Malzemelerimiz tepside etin suyuyla özleştiği için daha lezzetli bi tat oluşuyor. İsteyen malzemleri tepsiye ekledimi bi kevgir yardımı ile karıtırabilir ve sonra üstüne biber ile domatezi dize bilir , Bizim lokantada amacımız etin biber ve domatesin arasından görünmesi olduğu için en üste dizerdik.
Bu yemeğin aynı tarif ile güzeçtede yapmanız ve güveci fırına atmanız daha farklı bir lezzet sunacaktır size ama patlıcan ve diğer malzemeleri kızartmanız kesinlikle hem diri görüntü hemde lezzet bakımından şarttır.Eğer isterseniz üzerine domates sosu acılı veya acısız yapıp resimdeki gibi ekleye bilirsiziniz.

Şimdi Bunun yanında bi pilav iyi gider dimi ama buyrun tam bu yemeğe layık lokanta usulu sallama pilav umarım beğenirsiniz...

Resim 1

AYNI KATAGORİDEKİ DİĞER TARİFLER

Buradaki Tariflerede Bakın Bunlarda Çok Güzeldir

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz