Evde İskender Keyfi

Anasayfa » Davet Yemekleri » Evde İskender Keyfi

Eklenme Tarihi : 27.05.2015  |   Okunma : 504  |   Yorum : 1

TARİFİN MALZEMELERİ

Et Döner  ( hazır paket veya lokantadan alınmış)
Tırnaklı pide
Tereyağı
Tuz
Yoğurt

TARİFİN HAZIRLANIŞI

İskender kababı tarifi için tırnaklı pide dediğimiz genelde lahmacun fırınlarının çıkardığı ve lokantalarda çorbanın yada yemeklerin yanında verilen pidedir. Pidelerimizi alıp enine boyunu kesip küçüültüyoruz sonra bu pide parçalarını bir tavanın içinde tereyağında kavuruyoruz.Hazır aldığımız marketten veya dönerciden olabilir et dönerlerimizi teflon tavamıza koyup çok az tere yapı ile ısıtıyoruz. Pidelerimizi bir yemek tabağı veya bakır tabak fark etmez içine serip üzerine dönerlerimiz diyoruz.

Tabağın kenarına közlenmiş biber ve dometes ekleyip bi kenarınada köy yoğurdu veya normal koyu yoğurt ekleyip son aşamaya geçiyoruz son aşamada bir tava içinde bol ve koyu şekilde salçayı tereyapı ile kavurup tuzunu atıyoruz sonra tabağımızın üzerine gezdirerek döküyoruz. Pidelerimiz iyce sosu içsin diye biraz fala ekleyin sonra yine bir tavada tereyağı kavurun ve servis yapmadan üzerine gezdirin öyle servis yapın .
Evde iskender hem lokantaya gidemeyenler için en kolay tariftir.

Tarifin Malzemeleri : , , , ,

AYNI KATAGORİDEKİ DİĞER TARİFLER

Buradaki Tariflerede Bakın Bunlarda Çok Güzeldir

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

[…] İskender kababı tarifi için tırnaklı pide dediğimiz genelde lahmacun fırınlarının çıkardığı ve lokantalarda çorbanın yada yemeklerin yanında verilen pidedir. Pidelerimizi alıp enine boyunu kesip küçüültüyoruz sonra bu pide parçalarını bir tavanın içinde tereyağında kavuruyoruz.Hazır aldığımız marketten veya dönerciden olabilir et dönerlerimizi teflon tavamıza koyup çok az tere yapı ile ısıtıyoruz. Pidelerimizi bir yemek tabağı veya bakır tabak fark etmez içine serip üzerine dönerlerimiz diyoruz. […]