Elmalı – Armutlu Tartolet

Anasayfa » Davet Yemekleri » Elmalı – Armutlu Tartolet
Elmalı – Armutlu Tartolet

Oylama

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Hazırlama : 35 dk

Pişirme : 35 dk

Kaç Kişilik : 6 kişilik

Eklenme Tarihi : 06.05.2015  |   Okunma : 198  |   Yorum : 0

Elmalı - Armutlu TartoIet çıtır çıtır taptaze bir tart tarifi szlerle...

TARİFİN MALZEMELERİ


6 tartölet
175 g tart hamuru
2 çorba kaşığı bal
3 küçük tatlı elma
3 küçük armut
2 tatlı kaşığı limon suyu (taze sıkılmış)

TARİFİN HAZIRLANIŞI


Tart Hamuru Hazırlanışını bilmiyorsanız anlatımı için Tıklayın

Elmalı - Armutlu Tartolet yapmak için öncelikle fırınınızı  200°C'a(6'ya) ısıtın. Kenarları oluklu 6 tartölet kalıbını biraz tereyağıyla hafifçe yağlayın. Balı küçük bir tencereye koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, balı 1 dakika kaynattıktan sonra, tencereyi ateşten alın ve sıcak baldan 6 tartölet kalıbına, her kalıbın dibini ince bir tabaka halinde kaplayacak biçimde dökünüz. Elma ve’armutlarınızı soyup, çekirdekli bölümlerini çıkardıktan sonra dilimleyin. Limon suyunu bir salata kâsesine koyup, elma ve armut dilimlerini ekleyerek, her yanları limon suyuna bulanıncaya kadar (kararmamaları için) altüst edin. Sonra meyva dilimlerini her kalıbın dibine, birbirlerinin üstüne hafifçe binecek biçimde dizin.

Hamuru buzdolabından alıp, plastik filmi çıkararak atın. Hamuru 8 eşit parçaya böldükten sonra, parçalardan her birisini hafifçe unlanmış mutfaktezgâhı üstünde merdaneyle kalıplardan biraz büyük daireler halinde açınız. Açtığınız hamuru kalıplardaki meyvaların üstüne döşeyip, kenarlardan taşan fazlalıkları keserek attıktan sonra, hamurları kalıpların iç çeperleri boyunca parmaklarınızla bastırarak
yapıştırın.
Kalıpları bir fırın tepsisine dizin, tepsiyi fırına verin, tartöletleri üstleri altın sarısı bir renk alıncaya kadar (25 - 30 dakika) pişirin. Tepsiyi fırından alıp, kalıpları bir kenarda birkaç dakika beklettikten sonra, her birinin üstüne bir tabak kapatıp, birlikte altüst ederek, tartöletleri tabaklara çıkarın ve bir kenarda ılındırdıktan ya da oda sıcaklığına inmesini bekledikten sonra, servis yapın.

NOT: Arzu ederseniz tartöletlerinizi servis yaparken üstüne bal akıtıp öyle servis yapabilirsnizi.

AYNI KATAGORİDEKİ DİĞER TARİFLER

Buradaki Tariflerede Bakın Bunlarda Çok Güzeldir

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz